top of page

DAVET

Değerli Tarih Severler,

Değerli Kurşunlulular,

 

Değerli misafirlerimiz,

Sizleri 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezi, Ankara’da düzenleyeceğimiz I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’ne davet etmekten büyük onur duyuyoruz.

 

Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği işbirliğinde organize edeceğimiz bu etkinlikte; Kurşunlu yöremize ait tarihi, coğrafi,  insani ve kültürel değerlerimizi bilimsel boyutuyla ele alacağız.

Çankırı iline bağlı güzide ilçelerden biri olan Kurşunlu ilçemiz jeostratejik olarak Kuzey Anadolunun en önemli yöresinde bulunmaktadır. Tarihin tüm zamanlarında Karadenizden İç Anadoluya açılan coğrafi bir koridor olmuştur. Doğu ile batı uygarlıklarını birbirine bağlayan ulaşım hattı üzerinde yer almıştır. Beş bin yıldır kadim Anadolunun doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine ulaştıran Kurşunlu bu jeostratejik konumu ile Hititlerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Osmanlıların ve Cumhuriyetimizin tarih boyunca daima önem verdiği kritik bir yerleşim odağı olmuştur.

 

Kongremizde uzun yıllar Kurşunlu yöresi üzerine arkeolojik  araştırmalar gerçekleştirmiş olan yabancı bilim insanlarının çalışmalarına ait bulgularını, keşiflerini ve ilgili bilimsel gerçeklerini doğrudan kendilerinden dinleme şansı bulacağız.

 

Ülkemizin birçok üniversitesinden Çankırı ve Kurşunlu odaklı çalışmalar yapan akademisyenler ile kendini Kurşunlu yöresine ait tarih araştırmalarına adamış yerel tarih araştırmacılarımızın sunumlarını izleyeceğiz.  

 

Kurşunlu ile ilgili bugüne kadar hiç bilinmeyen tarihi bulguların sunulacağı kongremizin siz değerli katılımcılar için dinamik ve bilimsel düzeyi yüksek bir bilimsel platform olacağına inanıyoruz.

 

Kurşunlu’ya özel gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi ile yerel tarihimizi hem sözel hem de yazılı kaynaklar halinde geleceğimize eksiksiz bir bütün olarak aktarmak istiyoruz.

 

Barındırdığı yüksek arkeolojik potansiyeli ile Kurşunlu, kongremizin ardından, dünya kültürel mirası ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların dikkatini çekecektir.

 

Kültür ve Turizm ekonomisi açısından yöremize önemli katkılar sağlayacak gelişmelere vesile olacağına inandığımız kongremizin ilgilisine duyurulması konusunda katkı ve desteklerinizi istirham ediyoruz.

 

Bu tarih hepimizin tarihi...

 

Kongremize katılımınızdan büyük mutluluk ve onur duyacağız.

 

Sağlıcakla, 

 

bayramören kaymakam.jpg

İlyas Öztürk

Kurşunlu Kaymakamı

img049.png
Şakir Kaymak.jpeg
Adobe Scan 25 Eki 2021.png

Dt. Şakir Kaymak

Kurşunlu Belediye Başkanı

Mehmet Eryılmaz_edited.jpg
d25bc378-8caa-45ae-920b-2eb04ec8eab5.png

Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz 

Kongre Başkanı

Kursunlu Tarihi.jpeg

TARİHTEN GÖRSELLER

bottom of page